2025-101-4

Struska z TAP jako náhrada plniva do kompozitních materiálů na bázi MOC

Vedoucí práce: prof. Ondřej Jankovský

Konzultant: Ing. Anna-Marie Lauermannová

Kompozitní materiály na bázi reaktivního oxidu hořečnatého se ukazují jako slibná alternativa k široce využívanému Portlandskému cementu. Ve srovnání s Portlandským cementem mají lepší mechanické vlastnosti a s jejich procesem výroby je spojen nižší objem emisí CO2.Tématem této práce bude příprava kompozitního materiálu na bázi MOC (z angl. magnesium oxychloride cement), kde běžně používané plnivo (křemičitý písek) bude nahrazeno struskou z tuhýchalternativních paliv (TAP). Taktéž budou připraveny referenční vzorky MOC bez obsahu TAP, pro porovnání vlastností připravených materiálů. U všech vzorků bude analyzováno jejich chemické a fázové složení pomocí rentgenové fluorescenční (XRF) a rentgenové difrakční analýzy (XRD). Dále bude studována mikrostruktura pomocí skenovací elektronové mikroskopie (SEM) a zastoupení jednotlivých prvků pomocí energiově disperzní spektroskopie (EDS). Také budou analyzovány jejich mechanické parametry a odolnost vůči vodě.

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu kompozitních materiálů na bázi MOC s odpadními plnivy a následně tyto materiály charakterizovat pomocí různých analytických metod.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)