2025-101-5

Kompozity na bázi reaktivního oxidu hořečnatého s nanostrukturovanou aluminou

Vedoucí práce: prof. Ondřej Jankovský

Konzultant: Ing. Adéla Jiříčková

Kompozitní materiály na bázi reaktivního oxidu hořečnatého se ukazují jako slibná alternativa k široce využívanému Portlandskému cementu. Ve srovnání s Portlandským cementem mají lepší mechanické vlastnosti a s jejich procesem výroby je spojen nižší objem emisí CO2.Tématem této práce bude příprava kompozitního materiálu na bázi MOC (z angl. magnesium oxychloride cement) s různými vrstavnatými nanoaditivy jako je grafen nebo nanostrukturovaná alumina. U všech vzorků bude analyzováno jejich chemické a fázové složení pomocí rentgenové fluorescenční (XRF) a rentgenové difrakční analýzy (XRD). Dále bude studována mikrostruktura pomocí skenovací elektronové mikroskopie (SEM) a zastoupení jednotlivých prvků pomocí energiově disperzní spektroskopie (EDS). Také budou analyzovány jejich mechanické parametry a odolnost vůči vodě.

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu kompozitních materiálů na bázi MOC s odpadními plnivy a následně tyto materiály charakterizovat pomocí různých analytických metod.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)