2025-101-7

Kyslíková stechiometrie v termoelektrických kobaltitech připravených SPS metodou

Vedoucí práce: Ing. Vít Jakeš, Ph.D.

Konzultant: doc. Ing. Kateřina Rubešová, Ph.D.

Termoelektrické oxidy [Bi1–xCaO2]2[CoO2]1.7 patří k oxidovým materiálů odolným do vysokých teplot a tudíž slibným k využití pro konverzi odpadního tepla na elektrickou energii. Termoelektrická účinnost těchto materiálů je mimo jiné ovlivněna proměnným oxidačním stavem kobaltu, který je možné ovlivnit způsobem přípravy této oxidové keramiky.

Student připraví serie keramických vzorků [Bi1–xCaO2]2[CoO2]1.7 kombinací sol-gel metod a následného vysokotlakého slinování v SPS. Výsledná denzní keramika se bude žíhat v různých atmosférách a teplotách a bude sledován vliv na celkovou termoelektrickou účinnost se zaměřením na obsah kyslíku (resp. oxidační stav kobaltu).

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)