2025-106-10

Austenitické oceli zpevněné nanočásticemi Y2O3 či TiB2 pro extrémní aplikace.

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jan Pokorný

Takzvané ODS oceli, neboli materiály zpevněné oxidickými nanočásticemi se vyznačují významně zvýšenou pevností a to i za vyšších teplot. Příprava těchto materiálů velmi často s výztuží v podobě Y2O3 je však velmi náročná. V rámci této práce budou k přípravě materiálů využity postupy práškové metalurgie zahrnující mechanické legování, sintraci v plazmatu či přímou depozici laserem. Jako alternativní výztuž bude využit TiB2. U připravených materiálů bude s využitím optické, skenovací i transmisní elektronové mikroskopie hodnocena mikrostruktura, dále pak mechanické vlastnosti na základě zkoušek v tlaku a tahu za laboratorní a zvýšené teploty. Získané výsledky přispějí k optimalizaci postupu přípravy kompozitu s vynikajícími mechanickými vlastnostmi.

Student se bude podílet na přípravě slitin postupy práškové metalurgie. Následně bude u připravených materiálů hodnotit mikrostrukturu, mechanické vlastnosti s využitím metod měření tvrdosti a zkoušek v tlaku, či tahu za laboratorní i zvýšení teploty a tribologické vlastnosti.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)