2025-106-13

Kompozitní slitiny s vysokou entropií a jejich cílená příprava s ohledem na požadované mechanické vlastnost

Vedoucí práce: doc. Ing. Filip Průša, Ph.D.

Konzultant: Ing. Petr Kratochvíl

Slitiny s vysokou entropií (High Entropy Alloys, HEAs) patří mezi současné špičkové materiály, které nabízejí poměrně významnou řadu unikatních vlastností jako například vysokou tvrdost, pevnost a korozní odolnost. Charakter mikrostruktury HEAs určuje, zda bude slitina velmi pevným materiálem a současně i křehkým, nebo pevnost bude nizší při zachování dostatečné plasticity. Z hlediska použitelnosti je vhodné nalézt materiál, který nejen dosahuje vynikající pevnosti, ale současně si zachovává i dostatečnou plasticitu. Z tohoto hlediska bude cílem práce připravit nový kompozitní slitinový systém, který překoná tento nedostatek a bude charakterizován vysokou pevností při současném zachování dostatečné plasticity.

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu mikrosuspenzí v planetovém kulovém mlýnu a jejich charakterizaci metodou statického rozptylu světla a mikroskopie. Podle typu konkrétního léčiva pak bude optimalizovat formulaci mikrosuspenze do pevné lékové formy.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)