2025-106-14

Modifikace vysokoteplotních vlastností slitin s vysokou entropií s použitím v jaderné energetice

Vedoucí práce: doc. Ing. Filip Průša, Ph.D.

Konzultant: Ing. Hana Thürlová

Podstatou práce je příprava slitin s vysokou entropií (High Entropy Alloys, HEAs) na bázi MoNbTaVW metodami práškové metalurgie s cílem posoudit vliv substituce vybraných prvků na vysokoteplotní vlastnosti připravené slitiny. Tato slitina je vysoce zajímavým materiálem, neboť její vysokoteplotní vlastnosti násobně překonávají současné špičkové materiály. Problematická je však její velmi špatná odolnost proti vysokoteplotní oxidaci, která její širší použití zásadně omezuje. Cílem práce bude optimalizace komplexních vlastností těchto slitin s ohledem na podstatné zvýšený jejich plasticity a odolnosti proti vysokoteplotní oxidaci.

Student připraví zadané slitinové systémy pomocí mechanického legování v kombinaci se slinováním v plazmatu. Následně bude u těchto materiálů studována mikrostruktura, fázové složení, mechanické vlasnosti a jejich žárupevnosti. Substituce vybraných prvků bude vyhodnocena vzhledem k jejich vlivu na žáruvzdornost.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)