2025-106-15

Odpadní materiály jako nástroj k podstatnému zvýšení užitných vlastností pokročilých slitin s vysokou entropií

Vedoucí práce: doc. Ing. Filip Průša, Ph.D.

Konzultant: Ing. František Růžička

Slitiny s vysokou entropií (High Entropy Alloys, HEAs) jsou perspektivními materiály, jejichž výzkumu přináší stále nové, a v mnoha ohledech zcela nečekané výsledky. Běžně je tak v závislosti na zvolené metodě přípravy dosahováno vynikající kombinace pevnosti a plasticity, výrazně převyšující současné slitiny. Nejen tyto vlastnosti je možné dále zvýšit cíleným zakomponováním vyztužujících částic, pro jejichž přípravu mohou být použity ryze odpadní materiály vznikající například v energetických a potravinářských odvětvích. Cílem práce bude nalézt kombinaci parametrů, které povedou ke zpevnění slitiny s vysokou entropií při současném dodržení principů cirkulární ekonomie.

Student připraví pomocí mechanického legování slitinu s vysokou entropií a následně vyztužující částice. Tyto částice budou připravovány nejen mechanickým legováním/mletím, ale také například i vysokoteplotními reakcemi. Následně bude u těchto materiálů studována mikrostruktura, fázové složení a mechanické vlasnosti s ohledem na porovnání vlivu jednotlivých vyztužujících částic.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)