2025-106-18

Ošetřování historického železa elektrochemickými technikami

Vedoucí práce: doc. Ing. Milan Kouřil, Ph.D.

Konzultant: Ing. Matěj Reiser

Historické kovové předměty lze zbavovat korozních produktů s využitím elektrického proudu a elektrochemických procesů. Oproti mechanickým nebo chemickým postupům většinou představují elektrochemické postupy menší riziko nevratného poškození kovového jádra. Cílem práce bude popsat děje, k nimž během elektrochemického čištění dochází, definovat optimální parametry procesu a určit rizikové faktory.

Experimenty budou probíhat na modelových vzorcích zkorodované oceli i na reálných ocelových předmětech dlouhodobě exponovaných běžnému koroznímu prostředí. Student získá zkušenosti při práci s potenciostatem a s analytickými metodami. Postup prací bude koordinován s praktiky v oblasti restaurování. Výsledky tak budou mít přímy dopad do restaurátorské praxe.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)