2025-106-20

Slitiny železa s tvarovou pamětí pro stabilizaci železobetonových staveb

Vedoucí práce: doc. Ing. Milan Kouřil, Ph.D.

Konzultant: Ing. Matěj Reiser

Speciální oceli, které vykazují jev tvarové paměti (Fe-SMA), mají velkou perspektivu využítí pro dodatečné zpevnění železobetonových staveb zasažených korozí ocelové výztuže a předpínacích lan. Pilotní aplikace však prokázaly lomová porušení tohoto materiálu způsobená pravděpodobně korozním praskáním. Cílem práce bude identifikovat klíčové faktory mechanismu selhání Fe-SMA.

V rámci práce budou testovány mechanické i korozní vlastnosti slitin Fe-Mn-Si. Bude hodnocen vliv mechanického a tepelného zpracování na korozní odolnost a typ korozního napadení. Student získá zkušenosti s elektrochemickémi technikami za současného mechanického namáhání. K popisu mechanizmu poškození bude využívána elektronová mikroskopie, metody lokální i povrchové analýzy a techniky zobrazení lomového porušení, vč. počítačové mikrotomografie.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)