2025-106-23

Cirkulární ekonomika a povlaky pro alternativní energetické zdroje

Vedoucí práce: doc. Ing. Jan Stoulil, Ph.D.

Konzultant: Ing. Richard Bureš, PhD.

Větrné elektrárny jsou významným obnovitelným energetickým zdrojem. V agresívním prostředí přímořské atmosféry je jejich hlavní protikorozní ochranou povlak na bázi Al, který funguje jako bariéra, ale v případě porušení chrání podkladovou ocel i efektem "obětované anody". Cíle práce bude vývoj modifikovaného povlaku z recyklovaného hliníkového šrotu s vysokým obsahem kontaminujícího železa a s upravenými elektrochemickými vlastnostmi pomocí legur.

V rámci experimentální činnosti bude student sledovat samovolnou korozní rychlost experimentálních slitin a analyzovat vzniklé korozní produkty. Dalším krokem bude charakterizace mikrostruktury a měření elektrochemických charakteristik jednotlivých mikrostrukturních složek.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)