2025-106-24

Korozní zkřehnutí historických artefaktů ze šterlingového stříbra

Vedoucí práce: doc. Ing. Jan Stoulil, Ph.D.

Konzultant: Ing. Richard Bureš, PhD.

Jedním z palčivých problémů velmi vzácných artefaktů ze slitin stříbra legovaných mědí je jejich křehnutí a samovolný rozpad po vyzvednutí z půdního prostředí. Vlivem snížené rozpustnosti mědi ve slitině dochází k její segregaci po hranicích stříbrných zrn. Takto vysegregované měď je v anaerobním půdním prostředí oxidována za vzniku chloridu měďného (nantokitu). Povyzvednutí je pak v kontaktu s kyslíkem tento korozní produkt oxidován na bazický chlorid měďnatý (atacamit) s mnohem větším objemem, což způsobuje značné mechanické pnutí a následné porušení materiálu podél hranic zrn.

Student se bude podílet na studiu segregace mědi po hranicích zrn v závislosti na tepelném ovlivnění slitiny. Dále bude sledována rychlost rozpouštění mědi z kovového stavu a vznik nantokitu. Předmětem zájmu bude i kinetika oxidace nantokitu na atacamit. Součástí praáce bude i vývoj sondy pro kontinuální monitoring in-situ.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)