2025-106-29

Bioresorbovatelné slitiny zinku II

Vedoucí práce: Ing. Vojtěch Hybášek Ph.D.

Bioresorbovatelné materiály představují zajímavou alternativu pro v současné době používané slitiny pro výrobu fixačních pomůcek. Základní myšlenkou je, aby se implantát, po splnění své nosné funkce, v těle zcela rozložil a byl nahrazen biologickou tkání. Jedním z možných kovových materiálů, které jsou pro tyto aplikace použitelné, jsou slitiny zinku. V rámci práce bude zkoumána korozní odolnost slitiny zinku v modelových tělních prostředí a budou upravovány povrchy za účelem optimalizace korozní rychlosti.

V rámci práce bude student využívat elektrochemické techniky pro úpravu a popis korozního chování zinkových slitin. Dále pak bude realizovat úpravy povrchu, které budou založeny na fyzikálních i chemických principech. Popis povrchu bude realizován pomocí elektronové mikroskopie a fotoelektronové spektroskopie.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)