2025-106-5

Funkčně gradované intermetalické materiály pro obráběcí nástroje

Vedoucí práce: prof. Ing. Pavel Novák, Ph.D.

Slinuté karbidy, známé třeba pod názvem Vidium, a také řada nástrojových ocelí obsahují W a Co, které jsou pro Evropu obtížně dostupné. V této práci bude vyvíjena náhrada těchto materiálů v podobě silicido-aluminidových materiálů s gradientní strukturou. Tvrdou fází bude silicid železa a tou houževnatější pak aluminid železa nebo niklu. Tyto složky budou v této práci nově míseny v různých poměrech a vrstveny tak, aby bylo dosaženo plynulého přechodu tvrdosti od jádra na povrch. Jádro tak bude houževnatější, zatímco povrch tvrdý a otěruvzdorný. Nové nástrojové materiály jsou plánovány nejen pro běžné obrábění, ale i jako součást instrumentárií pro chirurgické aplikace, kde mohou nahradit vrtáky z rychlořezných ocelí.

Student bude v rámci experimentální práce provádět laboratorní syntézu příslušných intermetalických sloučenin, slinování vrstvených prášků a charakterizaci produktů (rozbor mikrostruktury, měření tvrdosti a odolnosti proti otěru).

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)