2025-106-6

Příprava a vlastnosti nové slitiny s vysokou entropií odvozené od korozivzdorných ocelí

Vedoucí práce: prof. Ing. Pavel Novák, Ph.D.

Slitiny s vysokou entropií jsou nové a vysoce populární materiály, které kombinují vysokou pevnost s dostatečnou tažností. Dosud testované slitiny tohoto druhu však obsahují řadu prvků, které jsou drahé a obtížně dostupné, jako třeba kobalt nebo tantal. Z toho důvodu bude testována nová slitina, právě vyvinutá na našem ústavu, která obsahuje pouze běžné prvky, obsažené také v korozivzdorných ocelích, pouze ve zcela jiných poměrech. Slitina by mohla být v budoucnu potenciálně využitelná jak pro náročné konstrukční aplikace, tak i v lékařství, například v traumatologii na fixaci zlomenin.

Student bude v rámci experimentální práce provádět laboratorní přípravu slitiny práškovou metalurgií a charakterizaci produktů (rozbor mikrostruktury a fázového složení, měření mechanických vlastností).

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)