2025-106-7

Oxidační odolnost a tepelná stabilita intermetalických kompozitů

Vedoucí práce: prof. Ing. Pavel Novák, Ph.D.

V posledním roce byly na pracovišti vyvinuty nové kompozity na bázi silicidů s aluminidovým pojivem, cílené především k využití na nástroje. U těchto kompozitů jsou nyní testovány běžné mechanické vlastnosti a chování při otěru. Obráběcí nástroje se však při práci také lokálně silně zahřívají, což může vést k jejich degradaci. Tato práce je zaměřena na popis vysokoteplotního chování, zejména odolnosti proti vysokoteplotní oxidaci. Budou měřeny také změny tvrdosti vlivem expozice na zvýšené teplotě.

Student bude v rámci experimentální práce provádět laboratorní přípravu materiálu (mechanické legování a slinování) a vysokoteplotní oxidační zkoušky v peci, následované vážením a měřením změn tvrdosti.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)