2025-106-8

Částěčně bioresorbovatelné kompozitní materiály na bázi Ti/Zn

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. David Nečas

Titan v podobě slitiny TiAl6V4 je dlouhodobě považován za vynikající materiál pro výrobu implantátů interagujících přímo s kostní tkání (např. náhrada kostní tkáně, dlahy, šrouby, dříky, atd.) Jako velmi zajímavé se jeví možnost kombinovat tento materiál s biodegradovatelným zinkem či jeho slitinou. V případě kompozitního materiálu ponese slitina Ti opěrnou funkci, zinek pak podpoří svou degradací prorůtání kostní tkáně vlastním scaffoldem i antibakteriální účinky. V rámci práce budou tedy postupy práškové metalurgie a/či infiltrace porézního scaffoldu taveninou zinku připraveny kompozitní materiály Ti/Zn a ověřeny jejich mechanické a korozní vlastnosti v závislosti na množství a distribuce biodegradovatelné složky i podmínkách postupu přípravy.

Student bude v rámci experimentální práce provádět laboratorní přípravu materiálů postupy práškové metalurgie (mechanické mísení prášků, sintrace v plazmatu) a následně bude u všech připravených materiálů hodnotit mikrostrukturu, mechanické a korozní vlastnosti.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)