2025-106-9

Biodegradovatelné slitiny zinku legované manganem a mědí připravené konvenčními postupy i metodami práškové metalurgie

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. Anna Boukalová

Slitiny zinku legované manganem a mědí se nabízejí jako velmi vhodné materiály pro výrobu stentů, neboť mohou dosahovat velmi příznivé kombinace vysoké pevnosti i tažnosti. V rámci této práce budou připraveny postupy lití, extruze i práškové metalurgie (atomizace v plynu, sintrace v plazmatu) materiály s rozdílným obsahem obou zmíněných legujících prvků. Získané výsledky z oblasti vývoje mikrostruktury, mechanických i korozních vlastností v závislosti na chemickém složení i podmínkách přípravy povedou k návrhu nových materiálů vhodných pro výrobu stentů.

Student se bude podílet na přípravě slitin postupy lití a práškové metalurgie. Následně bude u připravených materiálů hodnotit mikrostrukturu s pomocí optické i skenovací elektronové mikorskopie, mechanické vlastnosti s využitím metod měření tvrdosti a zkoušek v tlaku, či tahu a korozní vlastnosti na základě krátkodobých i dlouhodobých expozičních testů i tribokorozních měření v modelových prostředích lidské krevní plazmy.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)