2025-107-1

Simulace tvorby korozních vrstev na sklech

Vedoucí práce: Prof. Ing. Aleš Helebrant, CSc.

Konzultant: Ing. Tomáš Pipota

V průběhu interakce skel s vodnými roztoky dochází ke změně složení a charakteru korodovaného povrchu. V závislosti na podmínkách dochází buď ke vzniku odolných vrstev nebo se tvoří méně odolný křemičitý gel. Cílem práce je připravit tyto gely na skle uměle, metodou sol-gel a porovnat jejich korozní chování s chováním skel s povrchem předem dezalkalizovaným. Práce umožní upřesnit popis koroze skel, včetně skleněných obalů využívaných v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Hlavně ve farmaceutickém průmyslu by mohla mít tvorba těchto vrstev a jejich případný přenos do kapalné lékové formy fatální důsledky.

Student připraví příslušné vrstvy na skle a bude sledovat jejich interakci s vodnými roztoky. Kinetiku interakce bude studovat pomocí analýzy roztoku a přímého pozorování povrchů skel.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)