2025-107-11

Mikrostruktura keramiky na bázi KNN a vliv lisovacích aditiv

Vedoucí práce: prof. Dr. Dipl.-Min. Willi Pabst

Konzultant: Ing. Soňa Hříbalová

Piezoelektrická keramika má široké využití v oblastech jako jsou senzory, ultrazvuk, sonary, tzv. energy harvestery a jiné. I přes silný legislativní a environmentální tlak na upuštění od využívání sloučenin obsahující olovo však stále neexistuje bezolovnatá alternativa, která by byla schopná nahradit dnes využívané materiály na bázi Pb(ZrxTi1−x)O3. KNN (KxNa1-xNbO3) je jedním ze systémů, které jsou v současné době zkoumány jako bezolovnatá alternativa. Lisování prášků je (po jejich syntéze) druhým ze zásadních kroků přípravy keramiky KNN. Cílem této práce je zkoumat vliv obsahu a druhu lisovacích přísad na výslednou mikrostrukturu keramiky KNN, která má klíčový vliv na její vlastnosti a najít optimální způsob lisování pro komerční i syntetizované prášky.

Student bude lisovat vzorky KNN z různých prášků KNN (komerčních i syntetizovaných) s různým obsahem a za použití různých druhů lisovacích aditiv a pomocí různých tlaků. Vzorky budou dále vypáleny, pomocí Archimedovy metody bude určena jejich objemová hmotnost a jejich mikrostruktura bude vyhodnocena na základě snímků ze skenovací elektronové mikroskopie (SEM) pomocí obrazové analýzy.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)