2025-107-17

Validace konceptu univerzální slinovací křivky při slinování keramických materiálů

Vedoucí práce: prof. Dr. Dipl.-Min. Willi Pabst

Konzultant: Ing. Vojtěch Nečina

Koncept univerzální slinovací křivky (angl. master sintering curve / MSC) je užitečným nástrojem pro předpověď míry zhutnění keramických výlisků za odlišných experimentálních podmínek (tepelné historie, zahrnující maximální teplotu výpalu a rychlost ohřevu). S jeho pomocí lze určit i tzv. zdánlivou aktivační energii, přičemž tento koncept lze rozšířit i na techniky slinování využívající působení zátěže. Cílem práce bude určení univerzální slinovací křivky (MSC) pro daný keramický materiál a její následné ověření spočívající v předpovědi finální hutnosti v závislosti na experimentálních podmínkách.

Práce bude zahrnovat přípravu keramických vzorků, analýzu výsledných dilatometrických křivek, určení univerzální slinovací křivky (MSC) a její ověření na základě průběhu zhutnění a následné charakterizace vzorků Archimedovou metodou.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)