2025-107-19

Modelování tepelné vodivosti a permeability porézních a celulárních materiálů a metamateriálů

Vedoucí práce: Ing. Tereza Unger Uhlířová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Lucie Kotrbová

Porézní a celulární materiály a metamateriály nacházejí použití v mnoha oblastech, od tepelné izolace až k filtrům a nosičům katalyzátorů. Efektivní tepelná vodivost a permeabilita (tj. propustnost pro fluidy) jsou důležitými vlastnostmi těchto materiálů. Cílem této práce je pomocí matematického modelování (tj. numerického výpočtu efektivních vlastností počítačem generovaných mikrostruktur v závislosti na pórovitosti) zjistit obecné korelace mezi tepelnou vodivostí a permeabilitou u porézních a celulárních materiálů a metamateriálů.

Student bude počítačem generovat relevantní mikrostruktury, numericky počítat tenzory tepelné vodivosti a permeability v závislosti na pórovitosti a popisovat a interpretovat korelace mezi tepelnou vodivostí a permeabilitou.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)