2025-107-2

Sledování vlivu před-úpravy titanového substrátu na vlastnosti sol-gel povlaků

Vedoucí práce: Ing. Diana Horkavcová, Ph.D.

Cílem bakalářské práce je tvorba titaničitých povlaků metodou sol-gel technikou dip-coating na různě mechanicky a chemicky před-upravené titanové substráty. Titan se používá v medicínských aplikacích, ale pro lepší využití se jeho povrch upravuje. Povrchová před-úprava kovového substrátu může ovlivňovat některé vlastnosti povlaků. Povlaky budou obsahovat částice stříbra, jako důležité nosiče antibakteriálních vlastností. Bude sledována kinetika uvolňování stříbra do fyziologického roztoku, což je důležitá informace pro budoucí léčebné postupy.

Student/ka bude mechanicky upravovat titanové destičky, a po jejich očištění bude vytvářet povlaky metodou sol-gel a technikou ponořováním. Povrch před-upravených substrátů a tepelně upravených povlaků bude vizuálně charakterizován optickým a konfokálním mikroskopem. Po charakterizaci povlečených substrátů bude měřit jejich adhezi mřížkovou zkouškou a antibakteriální účinek vůči vybraným tipům bakterií.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)