2025-107-24

Charakterizace scaffoldu vyrobeného 3D tiskem a sledování jeho bioaktivního chování in vitro testem

Vedoucí práce: Ing. Jan Macháček, Ph.D.

Konzultant: Ing. Diana Horkavcová, Ph.D.

Cílem bakalářské práce je charakterizovat a testovat scaffold vyrobený na ústavu ze suspenze bioskla pomocí 3D tisku. Tento materiál byl vyroben jako budoucí náhrada kostí v medicínských dentálních a ortopedických aplikacích. K charakterizaci vzorků bude použit optický mikroskop, konfokální mikroskop, elektronový mikroskop, XRD a další měřící techniky. Následně se bude sledovat bioaktivní chování scaffoldů v simulované tělní tekutině v průběhu in vitro testu.

Student/ka bude pomocí dostupných technik charakterizovat vzorky scaffoldu před a po in vitro testu. Test bioaktivity (schopnost materiálu vytvářet na povrchu kostní hydroxyapatit) bude probíhat v simulované tělní tekutině, která napodobuje anorganickou část krevní plazmy. Pro detailnější pochopení interakce materiálu s roztokem bude sledována i změna koncentrace roztoku.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)