2025-107-28

Studium koroze povrchových vrstev pomocí Ramanovy a infračervené spektroskopie

Vedoucí práce: Ing. Mária Kolářová, Ph.D.

Konzultant: doc. Ing. Alexandra Kloužková, CSc.

Degradace povrchových úprav keramických předmětů výrazně ovlivňuje jejich dlouhodobou stabilitu a použitelnost. Pro celkové hodnocení degradačních procesů glazovaných předmětů je stěžejní ověření kompatibility více-složkového systému. Glazury různého chemického a fázového složení budou exponovány nejčastějšími typy polutantů a budou sledovány strukturní změny v povrchové vrstvě vyvolané korozním působením.

Náplní práce studenta bude vstupní charakterizace jednotlivých typů více-složkových systémů vystavených koroznímu působení a následné hodnocení strukturních změn v povrchových vrstvách. V první fázi se student seznámí s možnostmi vibračních technik a následně bude kombinací Ramanovských a infračervených spektech hodnotit strukturní změny v různých typech glazur vzájemným porovnáním korodovaných a původních nenarušených modelových vzorků.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)