2025-107-29

Hodnocení lomové houževnatosti biokeramiky

Vedoucí práce: Ing. Mária Kolářová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Pavla Dvořáková

Lomová houževnatost neboli faktor intenzity napětí je důležitým parametrem pro predikci mechanického chování materiálů. Indentační lomová houževnatost se v keramických vrstvách a materiálech stanovuje Vickersovou vtiskovou zkouškou. Hodnota výsledné lomové houževnatosti závisí na výběru trhlinového systému a výpočtových rovnic. Cílem práce je hodnocení lomové houževnatosti vybraných vzorků biokeramických materiálů.

Náplní práce studenta bude náročná příprava vzorků pro měření lomové houževnatosti pomocí broušení a leštění planparalelních vzorků biokeramiky a následné měření lomové houževnatosti vtiskovou metodou. K posouzení lomové houževnatosti různých typů průmyslově i laboratorně připravených biokeramických vzorků je bude použita Niiharova metoda v Palmqvistovém módu a výsledky budou porovnány s literární rešerší.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)