2025-107-3

Příprava a charakterizace bioaktivního povrchu porézního titanu

Vedoucí práce: Ing. Diana Horkavcová, Ph.D.

Cílem bakalářské práce je tvorba bioaktivního povrchu inertního porézního titanu. Tento materiál s porézní strukturou má využití v dentální a ortopedické medicíně. Jednou z možností povrchové úpravy je tvorba povlaků, které jsou obohaceny o bioaktivní element. Povlaky budou připraveny metodou sol-gel, technikou dip-coating. Schopnost takto upraveného substrátu vytvářet na svém povrchu apatitovou vrstvu bude testováná in vitro testem v simulované tělní tekutině (SBF) za podmínek napodobujících živý organizmus.

Student/ka bude připravovat titaničitý sol obohacený o vápenaté a fosforečnanové elementy a po homogenizaci ho bude nanášet na porézní titan technikou ponořováním. Po tepelné úpravě povlečených substrátů bude jejich bioaktivitu testovat in vitro testem. Připraví fyziologický roztok napodobující anorganickou část krevní plazmy, do kterého naloží testované vzorky. In vitro test bude probíhat staticky v biologickém termostatu. Pro charakterizaci povlaků před a po in vitro testu bude používat optický mikroskop.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)