2025-107-32

Kinetika procesů dehydroxylace/rehydroxylace jílových minerálů

Vedoucí práce: doc. Ing. Alexandra Kloužková, CSc.

Konzultant: Ing. Mária Kolářová, Ph.D.

Dehydroxylace jílových minerálů je jedním z kroků přípravy řady výrobků. Dochází při něm k uvolňování vody a její průběh může výrazně ovlivnit kvalitu konečného produktu a následnou stabilitu. Cílem práce je provést identifikace dehydroxylačního procesu souboru různých typů kaolínů pomocí termických analýz, simultánní termické a infračervené.

Náplní práce studenta bude hodnocení procesu dehydroxylace jílové složky připravených modelových vzorků s různou teplotou výpalu a následným hydrotermálním zatěžováním. K posouzení změn bude využita kombinace metod termické analýzy především diferenční termické analýzy a dilatometrie a infračervené spektroskopie s možností měření technikou difúzní reflektance v teplotní komůrce.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)