2025-107-39

Nanovlákna pro baterie s vysokou hustotou energie pro elektromobily

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Martin Havlík Míka

Konzultant: Ing. Václav Procházka, Ing. et.Mgr. et.Bc. Jan Kočí

Pro dosažení dostatečného dojezdu elektromobilů za rozumnou cenu musí bezpečné sekundární baterie čili akumulátory dosahovat vysoké hustoty energie. Tohoto cíle lze dosáhnout výzkumem a vývojem nanostrukturovaných anorganických nehořlavých materiálů ve formě nanovláken s velmi vysokým povrchem a vysokou elektrickou vodivostí. Z těchto materiálů se připravují elektroaktivní hmoty pro katodu, anodu a pevný elektrolyt.

V práci bude student technikou elektrospinningu připravovat nanostrukturované materiály ve formě nanovláken pro katodu, anodu a elektrolyt. Budou se měřit jejich iontové a elektronové vodivosti a další elektrochemické parametry jednotlivě i v sestavách poločlánků a bateriových článků. Vlastnosti materiálů a jejich sestavy se budou modelovat s cílem jejich optimalizace pro použití v elektromobilech. Další informace naleznete na webové stránce laboratoře A15.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)