2025-107-4

Studium zušlechťovacích technik renesančních skel

Vedoucí práce: Ing. Zuzana Zlámalová Cílová, Ph.D.

Předmětem práce bude hodnocení různých typů dekorů a použitých zušlechťovacích technik u archeologických artefaktů. Cílem práce bude průzkum zastoupených materiálů pomocí zobrazovacích technik, dále bude stanoveno jejich základní složení. V případě malby a probarvených skel bude cílem určit přítomná barviva či kaliva. V neposlední řadě se nabízí určení provenience použitých surovin.

Student v rámci práce zdokumentuje jednotlivé artefakty pomocí optické mikroskopie. Seznámí se s přípravou různých typů vzorků pro analýzy, popř. možnostmi odběru. V rámci průzkumu bude přítomen u daných měření a získá představu o možnostech použitých analytických metod. Výsledky vyhodnotí v rámci souboru, popř. porovná s dostupnou literaturou.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)