2025-107-41

Nanovlákna s řízenou luminiscencí pro nanomedicínu

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Martin Havlík Míka

Konzultant: Ing. Kristýna Jílková, Ph.D., Ing. Aiman Albeková

Laserově aktivní skelné biokompatibilní nano/mikromateriály, jež vykazují vysokou intenzitu luminiscence, mohou být výhodně aplikovány jako nanofotonické zdroje světla s vysokou svítivostí a různou barvou emitovaného světla. Tato nanovlákna se kombinují s dalšími nanovlákny, kdy jednotlivá vlákna obsahují různou účinnou látku léčiva v nejvhodnější vlákenné matrici. Vznikne tak nová nanostrukturovaná kompozitní léková forma, která má uplatnění např. v oboru optogenetiky nebo fotodynamické terapie. Uvedené léčebné metody využívají účinků světla o vybrané vlnové délce k efektivní stimulaci a regeneraci buněk, nebo k destrukci rakovinných buněk působením molekul fotocitlivých látek nebo nanočástic kovů.

V práci bude student připravovat nová skelná nanovlákna vysokou luminiscencí technikou elektrospinningu. Bude měřit jejich optické vlastnosti a sledovat vliv chemického složení na jejich luminiscenci. Dále bude měřit vliv vyzařovaného světla na fotocitlivé látky a jejich interakce s živými mikroorganismy. Další informace naleznete na webové stránce laboratoře A15.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)