2025-107-42

Opticky a magneticky aktivní skelná nanovlákna

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Martin Havlík Míka

Konzultant: Ing. Kristýna Jílková, Ph.D., Ing. Nikola Klusoňová

Jedná se o skelná nanovlákna, která vykazují elektrooptický nebo magnetooptický jev, kdy lze měnit jejich index lomu a absorbanci světla vlivem vnějšího elektromagnetického pole nebo laserovými pulzy. Tato skla mohou být použita pro konstrukci modulátorů světla pro integrovanou optiku s uplatněním např. při konstrukci kvantových počítačů a dalších pokročilých zařízení. Tyto modulátory převádějí elektrický nebo magnetický signál na optický, a tak zapisují informace do světelného paprsku.

V práci bude student připravovat skelná nanovlákna technikou elektrospinningu. Bude měřit jejich elektrooptické či magnetooptické vlastnosti s cílem připravit skla s vysokým elektrooptickým a magnetooptickým koeficientem, která budou vhodná pro rychlé modulátory světla. Další informace naleznete na webové stránce laboratoře A15.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)