2025-107-44

Skelné materiály pro bezpečné uložení radioaktivního odpadu

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Martin Havlík Míka

Konzultant: Ing. Kristýna Jílková, Ph.D., Ing. Václav Procházka

Rostoucí požadavky na snižování emisí CO2 vedou k postupnému omezování energetiky založené na spalování uhlí. Tuto energetiku by v budoucnu mohla nahradit energetika jaderná. Je však nutné vyřešit bezpečné uložení odpadu z jaderných elektráren. Současná technologie předpokládá uložení odpadu do stabilních hlubinných uložišť. Tento odpad však musí být v uložišti dobře izolován konstrukcemi z materiálů, jež vysoce efektivně absorbují radioaktivní záření, aby nedošlo k neřízeným jaderným reakcím. Jedním z velmi vhodných materiálů je speciální sklo s vysokým absorpčním koeficientem pro radioaktivní záření.

V práci se student bude zabývat návrhem složení a přípravou skelných materiálů s vysokým absorpčním koeficientem pro radioaktivní záření. U připravených skel proměří vybrané fyzikální a chemické vlastnosti, jako viskozitu, krystalizační vlastnosti, teplotní roztažnost, chemickou odolnost a absorpční koeficienty pro fotony a částice o zvolených energiích. Další informace naleznete na webové stránce laboratoře A15.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)