2025-107-48

Barvení skel lanthanoidy

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Martin Havlík Míka

Konzultant: Ing. Kristýna Jílková, Ph.D.

Přesné určení vlivu jednotlivých vybraných lanthanoidů a jejich kombinací na barevnost, transmitanci a luminiscenci křemičitých skel. Oxidy lanthanoidů ve skelné matrici vykazují poměrně úzké a výrazné absorpční pásy. Proto jejich přítomnost vytváří skla s velmi výraznými a neobvyklými barevnými odstíny. Vznikající barevné efekty mohou být navíc dobře ovlivněny spektrálním složením zdroje osvětlení s následným přenosem energie mezi atomy lanthanoidů. Podrobné znalosti o absorpci, emisi a přenosu energie fotonů v těchto sklech jsou velmi potřebné pro efektivní návrhy nových barevných skel v oblasti umělecké a pro vývoj speciálních laserově aktivních skel v oboru fotoniky.

V rámci bakalářské práce bude student připravovat barevná skla obsahující lanthanoidy, především ve formě oxidů neodymu a praseodymu a jejich kombinací. Na vybroušených a vyleštěných vzorcích těchto skel bude student sledovat jejich barevnost optickými metodami založenými na transmitanci a luminiscenci ve viditelné oblasti spektra. Bude diskutovat vliv chemického složení na tyto naměřené optické vlastnosti. Informace lze nalézt na webové stránce laboratoře A15.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)