2025-108-19

Využití odpadních materiálů pro zlepšování kvality zemědělských půd

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Konzultant: Ing. Eva Bedrnová

Některé anorganické i organické odpadní materiály (práškový stavební odpad, jíly, biochar, lignin) mohou díky svým příznivým vlastnostem, jako je velký specifický povrch a snadná hydratace, přispět ke zlepšení kvality zemědělských půd. Smísení těchto materiálů s vybranými půdami formou řízeného přídavku může pozitivně ovlivnit obsah nutričních prvků (Ca, P a N). Podstatou práce bude sledování výluhů prvků do vodného roztoku a následná analýza pomocí UV-Vis spektrofotometrie. Cílem práce bude porovnat použité odpadní materiály a zhodnotit jejich přínos pro půdy.

Student se bude zabývat mechanismem adsorpce a uvolňování vápníku, fosfátů a amonných iontů ve vsádkovém uspořádání a v modelovém půdním sloupci. Studovanou matricí budou dva různé typy standardních půd a jejich směsi s odpadními stavebními materiály. Součástí experimentů bude i studium možného využití odpadních materiálů pro záchyt a pozvolné uvolňování nutričních prvků v půdách po použití hnojiv. U odpadních stavebních kalů bude provedena charakterizace povrchových a chemických vlastností pomocí RTG fluorescence a RTG difrakce. Student také využije metody atomové absorpční spektrometrie (AAS) a UV/VIS spektrofotometrie.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)