2025-108-7

Příprava a testování kompozitních sorbentů z elektrárenských popílků

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Konzultant: Ing. Eva Bedrnová

Některé anorganické i organické odpadní materiály (práškový stavební odpad, popílky, jíly, biochar, lignin) jsou schopné efektivně adsorbovat toxické látky obsažené v půdách a povrchových i odpadních vodách. Tyto sorbenty se dělí v souvislosti s povrchovým nábojem na kationaktivní (sorbují převážně kationty) a anionaktivní, které naopak eliminují anionty. Zcela novým trendem ve vývoji sorbentů je příprava směsných neboli kompozitních materiálů, které by byly schopné zachytit současně kationtové i aniontové kontaminanty. Cílem práce bude připravit a otestovat několik kompozitních sorbentů s využitím elektrárenských popílků a na základě výsledků odhadnout jejich perspektivu pro dekontaminanční technologie.

Student bude v rámci experimentální práce hledat optimální podmínky přípravy kompozitních sorbentů, které pak bude charakterizovat metodami pro analýzu pevné fáze (semikvantitativní chemické složení, povrchový náboj, velikost částic). V druhém kroku pak bude na připravené kompozity adsorbovat vybrané toxické ionty z modelových roztoků. V rámci práce si osvojí některé analytické metody pro pevnou fázi (RTG difrakci, RTG fluorescenci, měření povrchového náboje, a analýzu kapalné fáze (stanovení zbytkové koncentrace vybraných prvků v roztoku metodami UV-VIS spektrofotometrie a atomové fluorescenční spektrometrie HG-AFS).

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)