2025-108-8

Voltametrické stanovení forem železa a manganu v pevné fázi

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Železo a mangan patří k prvkům bohatě zastoupeným v zemské kůře. Oba tyto prvky měnící oxidační stav se účastní nejen mnoha přírodních procesů probíhajících ve vodách, půdách a sedimentech, ale vzhledem k jejich širokému komerčnímu využití participují i v řadě pokročilých technologíí. Charakter probíhajících reakcí je silně ovlivněn právě oxidačním stavem a formou (speciací) prvku, proto je velmi důležité umět tento stav specifikovat. Cílem práce bude pomocí voltametrie mikročástic proměřit vybrané pevné vzorky obsahující železo nebo mangan a porovnáním se standardními materiály charakterizovat aktuální formu těchto prvků v pevné matrici, případně změny forem vyvolané přirozenou reakcí nebo řízeným (technologickým) procesem.

Student se v rámci experimentální práce seznámí s principy voltametrie mikročástic, osvojí si přípravu měření a základní postupy. Součástí práce bude také příprava a úprava měřených materiálů, jejich charakterizace jinými metodami pro analýzu pevné fáze (semikvantitativní chemické složení - RTG fluorescence, povrchový náboj - pH(ZPC), velikost částic, specifický povrch). V další části práce bude student měřit voltametrické křivky standardů a reálných vzorků, naučí se je vyhodnocovat a správně interpretovat.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)