2025-110-11

Analogy pimozidu jako inhibitory proteinu ARPC2

Vedoucí práce: Mgr. Pavla Perlíková, Ph.D.

Konzultant: Ing. Michal Trojan

Polymerizace aktinu má důležitou roli v invazivitě nádorových buněk a její inhibice je klíčová pro vývoj potenciálních migrastatik. Psychofarmakum pimozid bylo popsáno jako účinný inhibitor podjednotky ARPC2 komplexu Arp2/3, jenž je regulátorem polymerizace aktinu, a vykazuje migrastatickou aktivitu in vivo. Cílem práce je příprava analogů pimozidu s migrastatickou aktivitou s ohledem na racionální návrh léčiva.

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu analogů pimozidu, optimalizaci jejich přípravy a charakterizovat produkty a meziprodukty pomocí spektroskopických metod. Připraví sérii analogů pro sledování závislosti aktivity na struktuře se zaměřením na migrastatickou aktivitu.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)