2025-110-13

Syntéza analogů flavinových kofaktorů

Vedoucí práce: Ing. Eva Svobodová, Ph.D

Konzultant: Ing. Ivana Weisheitelová

Znalost detailního mechanismu fungování enzymů je klíčová při návrhu léčiv, zejména v souvislosti s hledáním možného cíle účinku potenciálního léčiva. Významnou skupinou enzymů jsou flavoenzymy obsahující flavinové kofaktory, nejčastěji FAD či FMN. Tématem práce je návrh, syntéza a charakterizace substitucí modifikovaných flavinových kofaktorů, které budou využity při studiu mechanismu oxidoreduktas.

Student bude v rámci experimentální části práce syntetizovat analog(y) přírodních flavinových kofaktorů. Připravené sloučeniny se budou lišit od v přírodě se vyskytujících substitucí na aromatickém jádře flavinového skeletu. Připravé flaviny bude charakterizovat obvyklými analytickými postupy a poté bude studovat jejich využití v katalytických reakcích.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)