2025-110-14

Syntéza analogů deazaflavinu

Vedoucí práce: Ing. Eva Svobodová, Ph.D

Konzultant: Tetiana Pavlovska, Ph.D

Flaviny a deazaflaviny hrají zásadní roli jako kofaktory v enzymech vyžadujících pro své fungování viditelné světlo. Příkladem jsou fotolyasy, enzymy umožňující u rostlin regeneraci DNA ze svých dimerů vznikajících dimerizací uracilu či thyminu účinkem UVB záření. Vznik dimerů DNA je považován za jeden z rizikových faktorů vzniku rakoviny kůže u člověka. Hledání deazaflavinů fungujících podobně jako fotolyasy v umělých systémech je dlouhodobým cílem i s ohledem na možnou prevenci vzniku rakoviny. Tématem práce je návrh a syntéza 5-aryldeazaflavinů substituovaných karboxylovou skupinou s cílem ověřit očekávaný pozitivní vliv karboxylové skupiny na chemické a fotofyzikální vlastnosti deazaflavinů.

V rámci experimentální části práce bude student syntetizovat 5-aryldeazaflavin substituovaný karboxylovou kyselinou a poté studovat fyzikální vlastnosti připraveného deazaflavinu.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)