2025-110-15

Micelární drug delivery systémy citlivé na reaktivní formy kyslíku na bázi amfifilních blokových kopolymerů

Vedoucí práce: doc. Ing. Tomáš Tobrman, Ph.D.

Konzultant: Prof. Mgr. Martin Hrubý. Ph.D., DSc.

Micelární drug delivery systémy jsou zvláště vhodné pro hydrofóbní léčiva, umožňují jejich cílený transport a řízené uvolnění v cílové tkáni. Uvolnění může být spouštěno například zvýšenou koncentrací reaktivních forem kyslíku (ROS) jako je peroxid vodíku, což je typické pro nádorovou nebo zanícenou tkáň. Pro konstrukci takových systémů jsou zvláště vhodné amfifilní blokové kopolymery hydrofilní biokompatibilní blok - hydrofóbní ROS-responsivní blok, kde se hydrofóbní ROS-responsivní blok v prostředí bohatém na ROS (zánětlivá, nádorová tkáň) hydrofilizuje a kationizuje, což vede k rozpadu micely připravené z takového koplymeru a uvolnění aktivní složky. Kationizace polymeru rovněž zlepší internalizaci do cílových buněk interakcí s jejich mebránami.

Student bude v rámci experimentální práce provádět syntézu amfifilních blokových kopolymerů hydrofilní blok- hydrofóbní ROS-responsivní blok. Následně připraví micelární drug delivery systém z tohoto kopolymeru a léčiva a bude in vitro sledovat jeho vlastnosti v závislosti na vnějším prostředí. Následně bude systém otestován na spolupracujícím biologickém pracovišti na in vitro, případně i in vivo biologických systémech.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)