2025-110-22

Syntéza modifikovaných pyrazolopyrimidinových nukleosidů s potenciální biologickou aktivitou

Vedoucí práce: Mgr. Pavla Perlíková, Ph.D.

Cílem práce je připravit sérii nových modifikovaných pyrazolopyrimidinových nukleosidů, která pomůže nejen rozšířit SAR nedávno objevených cytostatických nukleosidů - modulátorů tumor-supresorů v nádorových buňkách, ale měla by poskytnout i vhodný nástroj pro studium jejich detailního mechanizmu účinku a vazby na cílový protein. Zároveň budou studovány a optimalizovány i in vitro ADME vlastnosti těchto látek.

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu modifikovaných nuklosidů (s využitím glykosylace, nukleofilní aromatické substituce a Sonogashirovy reakce) a charakterizovat produkty a meziprodukty pomocí spektroskopických metod. Připraví sérii analogů pro sledování závislosti aktivity na struktuře se zaměřením na cytostatickou aktivitu.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)