2025-111-12

Studium proudění plynů v makropórovitých látkách vně oblasti viskózního toku

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavel Čapek, CSc.

Proudění plynů v makropórovitých látkách přechází při nízkých středních gradientech tlaku do přechodné oblasti mezi laminárním (viskózním) a turbulentním prouděním. Zpracování dosavadních experimentálních dat ukazuje na systematické odchylky, které lze vysvětlit vlivem setrvačnosti na proudění plynů v křivolakých pórech proměnného průřezu. Účelem práce bude systematickými změnami střední hodnoty gradientu tlaku prozkoumat vliv setrvačnosti na propustnost několika vzorků pórovitých látek a pomocí upravené Forchheimerovy rovnice data zpracovat.

Práce zahrnuje přípravu vzorků pórovitých látek pro měření v permeační cele, vlastní měření na hotové aparatuře, a zpracování experimentálních dat. Práce je vhodná pro studenty/studentky s přiměřeným vztahem k fyzikální chemii, chemickému inženýrství a výpočetní technice.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)