2025-111-13

Eluční profily v inverzní plynové chromatografii a jejich závislost na parametrech adsorpční izotermy a účinnosti chromatografické kolony

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavel Čapek, CSc.

Konzultant: Ing. Jan Patera, Ph.D.

Povrchová energie tuhých látek, například tuhých léčiv, ovlivňuje jejich smáčení kapalinami, rozpustnost v kapalinách a aglomeraci malých částic. Mezi populární metody určování povrchové energie patří inverzní plynová chromatografie, ve které se z elučních profilů (tj. závislostí koncentrací látek ve vystupující mobilní fázi na čase) odhadují parametry interakcí mezi tuhým povrchem (adsorbentem) a adsorbující se látkou, tj. adsorpční izotermy. Následně lze z adsorpčních izoterem odvodit modely povrchové energie. Účelem práce je skrze matematické modelování kvantifikovat vliv odchylek od běžných předpokladů, jako jsou linearita adsorpční izotermy a pístový tok kolonou, na primární data, která se získávají v inverzní chromatografii experimentálně.

Práce zahrnuje analýzu existujících experimentálních dat z inverzní chromatografie, modelování elučních profilů (chromatografických odezev) a kvantifikaci vlivů odchylek od běžných předpokladů na primární data. Práce je vhodná pro studenty/studentky s přiměřeným vztahem k fyzikální chemii, chemickému inženýrství a výpočetní technice.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)