2025-111-14

Propustnost průmyslových katalyzátorů pro plyny

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavel Čapek, CSc.

Plynné reaktanty se musí dost ke katalytickému povrchu, kde reagují, a následně produkty musí být odvedeny mimo částici katalyzátoru. Vhodná struktura pórů ve spojení s dostatečně velkým vnitřním povrchem je proto důležitá pro každý tuhý katalyzátor. Účelem práce bude určit propustnost několika vzorků průmyslových katalyzátorů ve formě tablet a experimentální data statisticky zpracovat. Výsledné propustnosti pro jednotlivé vzorky budou porovnány.

Práce zahrnuje přípravu vzorků průmyslových katalyzátorů pro měření v permeační cele, vlastní měření na hotové aparatuře, a zpracování experimentálních dat. Práce je vhodná pro studenty/studentky s přiměřeným vztahem k fyzikální chemii, chemickému inženýrství a výpočetní technice.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)