2025-111-23

Studium fyzikálně-chemických vlastností čistých látek

Vedoucí práce: Ing. Tomáš Sommer, Ph.D.

Konzultant: Doc. Ing. Jiří Trejbal, Ph.D.

Spolupráce s průmyslovou sférou skýtá mnoho příležitostí pro studium vlastností látek, protože některé průmyslově vyráběné chemikálie nemají fyzikálně-chemická data veřejně k dispozici. Pro správný návrh nebo optimalizaci průmyslové technologie či dílčích aparátů je ovšem znalost např. hustoty, viskozity nebo tlaků nasycených par velmi důležitá. Cílem práce je experimentální stanovení vybraných vlastností pro vybrané chemické látky v závislosti na požadavcích průmyslových partnerů. Tato problematika úzce souvisí také s farmaceutickou technologií, protože zmíněné fyzikálně-chemické vlastnosti látek přímo ovlivňují návrh samotné výroby léčiv.

Student si osvojí laboratorní techniky pro experimentální stanovení hustoty, viskozity, tlaků nasycených par atd. V rámci práce bude zpracována literární rešerše k přehledu dosud získaných poznatků, experimentální stanovení vybraných fyzikálně-chemických vlastností a vhodné zpracování a vyhodnocení získaných výsledků.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)