2025-111-24

Studium povrchových vlastností porézních nosičů inverzní plynovou chromatografií

Vedoucí práce: Ing. Tereza Školáková, Ph.D.

Návrh a vývoj lékových forem vychází ze znalosti vlastností částic léčivé látky a excipientů. V posledních letech byl výzkum ve farmaceutické technologii zaměřen na vývoj a využití porézních nosičů, jejichž struktura umožňuje uvolňování léčivé látky predikovatelným způsobem. Penetrace kapaliny je však ovlivněna právě geometrickými a povrchovými vlastnostmi takového nosiče. Cílem práce je charakterizace povrchových vlastností (především z hlediska povrchové energie a acidobazických vlastností) různých porézních látek, které lze využít jako nosiče pro přípravu různých lékových forem.

Student/ka bude v rámci práce měřit povrchovou energii a acidobazické vlastnosti komerčně dostupných nosičů pomocí inverzní plynové chromatografie.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)