2025-111-25

Studium disolučního chování ternárních pevných disperzí

Vedoucí práce: Ing. Tereza Školáková, Ph.D.

Konzultant: Ing. Andrea Školáková, Ph.D. (FZU AV ČR)

V posledních letech se výrazně zvýšil počet léčivých látek patřících do třídy II a IV Biofarmaceutického klasifikačního systému. Tyto sloučeniny mají sice výrazný terapeutický potenciál, ale je obtížné je formulovat do perorálních lékových forem kvůli jejich špatné rozpustnosti ve vodě. Pevné disperze se jeví jako jedna z nejslibnějších technik k překonání tohoto problému. Jedná se většinou o binární systémy, ve kterých je špatně rozpustná léčivá látka dispergována nejčastěji v polymerech. Nedávným pokrokem je navíc návrh ternárních pevných disperzí, které obsahují další složku, čímž je dále zlepšeno rozpouštění, stabilita a rovněž i zpracovatelnost. Cílem práce je příprava ternárních pevných disperzí a dále zhodnocení uvolňování vybrané špatně rozpustné léčivé látky z takovýchto systémů.

Student/ka bude v rámci práce připravovat amorfní pevné disperze odlišnými metodami (např. kryogenním mletím či extruzí z taveniny) a charakterizovat je různými technikami (např. XRPD, DSC, SEM). Dále bude provádět disoluční testy v různých prostředích a hodnotit kinetiku uvolňování léčivé látky. Práce bude realizována ve spolupráci s Fyzikálním ústavem AV ČR.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)