2025-111-28

Inkorporace léčiv do porézních nosičů

Vedoucí práce: Prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D.

Konzultant: Ing. Ondřej Švehla

Porézní materiály jsou potenciálními nosiči, které mohou ovlivnit nebo řídit uvolňování léčiva z perorálně podávaných pevných lékových forem. Léčivo je inkorporováno v podobě roztoku nebo suspenze, která může být při přípravě zbavena rozpouštědla, nebo je rozpouštědlo v lékové formě ponecháno v podobě liquisolid systému. Cílem práce bude vývoj technik inkorporace roztoků obou typů do moderních porézních nosičů Neusilin, Fujisil, Fujicalin a studium uvolňování léčiv z připravených systémů.

V rámci práce bude student připravovat formulace léčiv z porézních nosičů a roztoků léčiva v rozpouštědlech určených k odpaření i ve farmaceuticky přijatelných rozpouštědlech. Bude stanovovat absorpční kapacitu nosiče pro léčiva, a tam, kde to je relevantní, i jeho pevnofázové charakteristiky. U připravených formulací bude hodnotit kinetiku uvolňování léčiva pomocí disolučních testů.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)