2025-111-4

Příprava MIP pro separaci látek přírodního původu s potenciální biologickou aktivitou

Vedoucí práce: Ing. Lada Dolejšová Sekerová, Ph.D.

Separace analytů z různých typů roztoků za pomoci extrakce na pevné fázi (SPE) je hojně využívanou metodou, která zajišťuje jejich selektivní izolaci ze vzorku. Molekulárně otištěné polymery (MIP), které jsou vysoce selektivní k jednotlivým analytům a zároveň inertní vůči většině kyselin, zásad a organických rozpouštědel, by mohly být v technice SPE dobrou alternativou konvenčně využívaných stacionárních fází. Pro úspěšné monitorování hladin přírodních látek v různých roztocích (biologické vzorky, vzorky vod, extrakty z rostlin aj.) je mnohdy nezbytné žádané analyty z roztoku předem separovat. SPE s využitím MIPů může rovněž detekci usnadnit tím, že analyt může být tímto procesem zakoncentrován a je tedy možné stanovit i velmi nízké koncentrační hladiny.

Student na základě literárních poznatků připraví molekulárně otištěný polymer (MIP) s použitím vybrané přírodní molekuly jako templátu. Syntézu polymeru bude student optimalizovat s ohledem na jeho texturní charakteristiky, které budou hodnoceny pomocí dostupných charakterizačních metod. Nedílnou součástí práce je vývoj účinného SPE postupu pro separaci modelové látky z roztoku a vývoj vhodné analytické metody pro stanovení její koncentrace ve vzorcích (s využitím LC).

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)