2025-111-42

Vývoj metody pro HPLC-MS analýzu extraktů léčivých rostlin (II)

Vedoucí práce: Ing. Lada Dolejšová Sekerová, Ph.D.

Esenciální oleje a extrakty z rostlin obsahují široké spektrum různých látek. Detailní složení jednotlivých silic či esenciálních olejů není většinou známé. Jelikož mnohé rostliny jsou známé svými účinky na lidský organismus, je zřejmé, že obsahují biologicky aktivní látky, které by po úspěšné identifikaci a následné izolaci mohly být využity jako léčivé látky.

Student vyvine vhodnou HPLC-MS metodu pro analýzu extraktu vybrané rostliny s cílem identifikovat a kvantifikovat látky v ní obsažené. V rámci vyhodnocení získaných LC-MS dat bude využito softwaru s vhodnými databázemi, díky čemuž budou identifikovány struktury hlavních komponent extraktů. Extrakty vybrané rostliny si připraví student sám různými metodami s cílem porovnat, zda změnou procesu extrakce dochází i ke změně kvalitativního, či kvantitativního složení extraktu.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)